Saturday, December 14, 2013

МФ приключи пласиране на външен дълг тип Schuldschein*

Министерство на финансите успешно е пласирало външен дълг в евро, тип "Schuldschein", с матуритет 7, 10 и 15 г. 

Съответните доходности (цени) са както следва:

  •  7 г. книжа - 3.397% при 30.5 мнл. евро номинал;
  • 10 г. книжа - 4.10% при 103.5 млн. евро номинал;
  • 15 г. книжа - 4.60% при 156 млн. евро номинал.
Вместо предварително заявяваните в публичното пространство 360 млн. евро, МФ са пласирали 290 млн. евро, въпреки големия интерес, според прессъобщението.

Интересното е, че за този тип дълг няма вторичен пазар, какъвто има за обикновенните книжа, които традиционно се емитират от Министерство на финансите, както на вътрешния пазар, така и на въшния. 

"С това частно пласиране на дълг суверенната лихвена крива на България се удължава до 15-годишен матуритет с продукт, който не подлежи на пазарни промени на цената."

Това е цитат от същото прессъобщение на МФ и накратко означава, че най-вероятно ще липсва вторичен пазар за тези инструменти, защото цената не се формира на пазарен принцип и това ги прави твърде неликвидни, а от там и скъпи. Скъпи за емитента, т.е. държавата.

Едно бързо сравнение с евентуална външна емисия дълг, издаден по традиционния начин, показва, че ако вземем немските книжа с подобен матуритет и върху тях прибавим премията за риск (CDS), то тя би била, за 10 години матуритет, около 3.00%. Това се получава като към 1.83%, колкото е доходът по немските книжа, прибавим 1.22% премия за риск (CDS на България е 122 базисни точки към 12.12.2013 г.). Но дори да прибавим още 50 или 70 базисни точки допълнително и цената стане 3.50% или 3.70%, това е все още доста далеч от 4.10%, колкото са платили от МФ за тази емисия Schuldschein. 

Сравнение с ДЦК.

Ако вземем пследния аукцион за 10.5 годишната емисия на МФ ще видим, че доходът до падеж е 3.55%. Всъщност остатъка до падеж е 9.5 години, но разликата от 4.10% до 3.55% за само половин година е доста видима и чувствителна.

Причината за избора на този тип дълг е може би в по-малкия размер на търсеното финансиране, което са търсели от МФ, но цената е факт и тя в никакъв случаи не е в полза на държавата.

Още едно сравнение. Преди седмица МФ емитира еврови ДЦК с остатъчен падеж 6 години при цена 2.81% и записан номинал 20 млн. евро. Излиза, че за година по-дълга емисия, и то регистрирана навън, инвеститорите си слагат 50 базисни точки или 3.397%, което е доста странно. Обяснението е лесно. Няма вторичен пазар за този тип дълг Schuldschein. 

Липсата на вторичен пазар в този случай праща най-вече негативен сигнал към инвеститорите, които няма да могат да придобиват или продават от тези емисии спрямо пазарните лихви. Поради тази причина те слагат допълнително премия за риск породен от липсата на ликвидност. 

С оглед вчерашната негативна перспектива, дадена от Standart and Poor's, негативните сигнали се увеличават с още един. Лошото е, че януари идва, а с него и падежът на дълга в щатски долари, който е в размер малко над 1 млрд. щатски долара или около 1.4 млрд. лева. 

Friday, December 6, 2013

Предстоящ аукцион за преотваряне на 7 годишни ДЦК в евро


С прессъобщение БНБ уведомява, че на 09.12.2014 г. ще се проведе аукцион за продажба на 7 годишни ДЦК, деноминирани в евро.

Номиналът, който МФ търси да пласира е 20 млн. евро. Купонът по емисията е 3.50% плащан два пъти годишно. Падежът на книжата е 16 януари 2020 г. или около 6 години до падеж.


Последните два аукциона за същата емисия са минали при различни сценарии, като през септември (30.09.2014 г.) постигнатият доход до падеж е бил 3.05% и основни купувачи са били банките (66% от цялото количество), докато на акциона през ноември (11.11.2014 г.) доходът е паднал до 2.88% и основни купувачи са били пенсиони и застрахователни фондове (68% от цялото количество). 

На вторичния пазар, с дата 02.12.2013 г. е минала сделка* с тази емисия за 2 млн. евро номинал, като доходът до падеж е бил 2.89%. Съдейки по това може да се очаква аукционът да се ориентира около тези нива.


Източник:
БНБ, Фискален агент, http://bnb.bg/FiscalAgent/FABankInformation/FADealsDCK/index.htm

*данните от БНБ, Фискален агент са единствено допълнени с попълнени стойностите в колоната с доходността и оцветени.

Tuesday, December 3, 2013

Резултати от аукцион за 3 годишни ДЦК

Днес станах ясни резултатите от проведения от БНБ вчера аукцион за 3 годишни книжа, емитирани от Министерство на финансите.

Средна постигната доходност 1.08% при коефициент на покритие 3.43 или общо поръчки за 137 350 000 лв.

Интересното е, че МФ е решило да одобри повече от предварително замисления размер за пласиране. Вместо 40 млн. лв са одобрени 71.4 млн. лв., като разликата е запълнена с всики подадени несъстезателни поръчки, които са били в размер на 51.4 млн. лв.

Такова решение на МФ да одобри повече книжа не се случва често по аукционите. Това може да бъде прието както положително, така и негативно.

Положително е, защото инвеститорите в ДЦК вярват в сравнително ниския риск, който тези книжа носят, вземайки под внимание и късия им срок - 30 януари 2016 г.

Негативният сигнал идва от там, че банковата система продължава да е поставена в несвойнственото положение да инвестира в ценни книжа, защото кредитирането е в застой и това се използва от Министерство на финансите, които в случая изтеглят още ливкидност от системата за да запълват дупката в нарастващия дефицит. Одобряването на повече от предвиденото винаги е носело изненада и говори, че МФ имат нужда от пари, повече от предвиденото в емисионния календар.

От прессъобщението на МФ се вижда, че както и при предишните отваряния най-много книжа са записани от гаранционни фондове, следвани от банки и пенсионни фондове.

Източник:
БНБ, Фискален агент, http://bnb.bg/FiscalAgent/FAOnetimeInformation/FAResultsAukcions/FA_AUCTION_RESULT_BG
Министерство на финансите, http://www.minfin.bg/bg/pubs/1/8198



Sunday, December 1, 2013

Ценни книжа и кредити в банковата система - Октомври 2013

Доста си поиграх и накрая извадих всички данни от БНБ за периода септември 2007 до октомври 2013, които се отнасят за Ценни книжа и Кредити.

Интересно е да се разгледа как през целия период на кризата тези два компонента са се променяли. В началото и кредитирането (с изключения на корпоративното) и инвестиците в ценни книжа замръзват, но през 2010 инвестициите в дълг започват да се увеличават и през 2012 рязко скачат.



Моментът на спад при книжата в началото на 2013 се дължи на падежа на глобалната еврова облигация през януари 2013, а почти моменталното възстановяване се обяснява с емитирането на 6 месечните сконтови облигации за 800 милиона лева. Същите по-късно през годината падежираха и бяха заместени с по-малко емитиране на книжа от страна на МФ.

Ако могат да се правят някакви изводи от тази картинка, то те биха били, че банковата система е увеличила експозицията си в дългови инстрименти почти със 100%, докато тази в потребителското, ипотечно и кредитирането на дребно просто са замръзнали на нива от 2009 г. насам.

Източник: БНБ
http://bnb.bg/BankSupervision/BSCreditInstitution/BSCIFinansReports/BSCIFRBankingSystem/BS_201310_BG

Данни в Google Drive